تربیت کودکان, دسته‌بندی نشده, کودک

با کودک خود چه بازی هایی بکنیم؟

کودکان نیاز به بازی کردن دارند اما گاهی همبازی در اطراف خود ندارند و خانواده خود را به عنوان همبازی انتخاب می کنند. پس ما هم در برابر کودک خود مسئولیم و باید با او وقت بگذرانیم. در این جا نام چند نوع بازی ساده که همه می توانند با کودک انجام دهند را نوشته ایم. با ما همراه باشید.

بالشت بازی
هر چه بالشت در خانه دارید در یک جا جمع کنید. آن ها را روی هم بچینید. یک خانه کوچک با آنها درست کنید در حدی که کودک بتواند داخل آن بنشیند. روی آن خانه هم می توانید یک ملافه کوچک بیندازید که سقفی داشته باشد. بعد که کودک یک دل سیر بازی کرد، خانه را خراب کنید. کودکان از خراب کردن چیزی که ساخته اند لذت میبرند. و این کار غیر مستقیم به آنها می آموزد که در این دنیا همه چیز از بین رفتنی است و به هیچ چیز نباید دل بست.

قایم موشک
بازی ساده و بی دردسر همیشگی. شاید پیش خود بگویید این بازی خیلی کلیشه ای است. اما جالب است بدانید تقریبا تمام کودکان از این بازی لذت می برند. حتی اگر خانه شما به حد کافی برای این بازی بزرگ نیست، سخت نگیرید. کودک به هیجان بازی نیاز دارد نه به اندازه مکان بازی. اما یادتان باشد در هنگام این بازی کودک خود را نترسانید. ناگهان از جایی که پنهان شده اید به بیرون نپرید و یا حرکتی شبیه به این انجام ندهید زیرا تاثیرات جبران ناپذیری در روان او دارد.

گرگم به هوا
این بازی که تقریبا محبوب ترین بازی میان کودکان است، بسیار برای آنها هیجان انگیز و دوست داشتنی است. اوقاتی را در حیاط، در باغ یا پارک یا حتی در فضای داخل خانه، با کودک خود این بازی را انجام بدهید.اما باز یادتان باشد در حین انجام این بازی کودک خود را نترسانید و خودتان را در مقام گرگ واقعی نگذارید!

بازی های فکری
بازی های فکری مثل شطرنج بسیار برای باز شدن ذهن کودک عالی است. اگر کودک را از ابتدا به شطرنج علاقه مند کنید بسیار موثر است وپس از آن، او خودش تمایل به انجام دادن این بازی دارد.

مشاعره
مشاعره بازی جالبی برای تمام سنین است. می توان برای بازی با کودک، از شعرهای کودکانه شروع کرد. این بازی برای دقت در ادای حروف فارسی هم موثر است زیرا کودک دقت می کند که آخر شعر شما با چه حرفی تمام شده است و می کوشد همان حرف را در اول شعری که خودش میگوید به کار ببرد. در سال های بعد می توان از اشعار بزرگان مثل مولانا یا سعدی و فردوسی و یا بزرگان شعر و ادب دیگر هم استفاده کرد.

بیست سوالی
بازی بیست سوالی، این گونه است که به نوبت، یک چیزی را در ذهن خود بیاورید اما به طرف مقابل نگویید که چیست. او با بیست سوال کم کم به آن چیز نزدیک بشود. مثلا شما در ذهن خود توپ را انتخاب می کنید. او باید بپرسد آیا چیزی که در ذهن شماست کوچک است؟ بزرگ است؟ جاندار است؟ خوردنی است و از این قبیل سوال ها.

توپ بازی
توپ بازی، بازی محبوب تمام کودکان است. هم پسرها و هم دخترها به این بازی علاقه دارند.
یادتان باشد برای انجام هر بازی باید با حوصله و انرژی کامل بازی کنید و خودتان هم مثل او یک کودک پر انرژی بشوید. وگرنه کودک متوجه بی حوصلگی شما شده و حس مثبت را دریافت نمی کند.
بعضی وقت ها کودکان از خوردن غذا اجتناب می کنند و به زبان عامیانه، بدغذا هستند. برای غذا دادن به کودک ترفند های ساده و موثری وجود دارد. روی این لینک کلیک کنید که به مقاله مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *