مد و پوشاک

زیبا باش و بدرخش

آراستگی ظاهری به چه معناست؟ به راستی، آراستگی ظاهری چه میزان با ارزش است؟ آیا تنها باطن و درون زیبا داشتن کافی است؟

حتما دیده اید که عده ای از افراد بر این باور هستند که تنها سیرتِ زیباست که اهمیت دارد، و یا برعکس این باور.

یعنی تنها ظاهری زیبا داشتن کافی است. هر دو باور اشتباهاتی در پی خود دارد. باورِ باطن محور، باعث میشود فرد پس از مدتی متوجه شود که سال هاست آنطور که میخواسته، زیبا و آراسته زندگی نکرده و از این موهبت الهی لذت نبرده است.

این هم خود گونه ای ناشکری است که رسیدن به ظاهر خود را نادیده بگیریم. و مورد دوم که یک باور ظاهر محوراست، به مراتب خطرناک تر است و باعث میشود که ناخداگاه تمام انسان ها را از روی ظاهر آنها قضاوت کنیم و به نقاط ضعف درون خود آگاهی نداشته باشیم.

پس میانه روی و تعادل میان این دو باور، درست ترین راه است.

در آراستگی ظاهری، در درجه اول پاکیزگی بدن مهم است

دوش گرفتن مرتب، خصوصا در فصل تابستان، بسیار ضروری و پر اهمیت است. اگر روزانه دوش بگیریم، نیازی به حمام کردن های طولانی نیست و کار بسیار راحت تر میشود. استفاده از عطر و ادکلن نیز تاثیر بسیار زیادی در روحیه خود شخص دارد و همچنین باعث جذب دیگران به آن شخص میشود.

و در درجه دوم، پاکیزگی لباس ها و کفش هاست

پوشیدن لباس های تمیز، تاثیر بسیاری بر روان شخص گذاشته و نزد خود و دیگران محبوب تر میشود. پیش از خارج شدن از خانه، از تمیزی کفش ها و لباس های خود اطمینان پیدا کنید و از عطر و ادکلن به میزانی که باعث سردرد خود و دیگران نشود استفاده نمایید.

حدیث زیبایی از حضرت محمد درمورد پاکیزگی هست که میفرمایند:

إِنَّ اللّه  تَعالى جَميلٌ يُحِبُّ الجَمالَ، سَخىٌّ يُحِبُّ السَّخاءَ، نَظيفٌ يُحِبُّ النَّظافَةَ؛

خداوند زيباست و زيبايى را دوست دارد، بخشنده است و بخشش را دوست دارد، پاكيزه است و پاكيزگى را دوست دارد.

و در درجه سوم، مرتب بودن و دوری از شلختگی است

ظاهری مرتب و منظم داشتن، بسیار ضروری و با ارزش است. شاید افرادی را دیده باشید که به مرتب بودن لباس های خود اهمیت نمیدهند، بند کفش های آنها معمولا باز است و شال خود را نامرتب انداخته اند، کمربند مانتوی آنها کمی به کنار رفته و یا پاچه شلوار آنها بالا و پایین است! هر کدام از این موارد شاید جزیی و ناچیز به نظر برسد اما همین موارد کوچک، تاثیر بسیاری بر زیبایی و آراستگی فرد دارد. پیش از بیرون آمدن از خانه، حتما این موارد را چک کنید که کار دستتان ندهد!

و در آخر، انتخاب لباس، مناسب هر موقعیت و مکان است

به کجا میروید؟ میهمانی؟ جشن عروسی؟ محل کار و یا مراسم عزاداری؟

قطعا هر مکان، پوشش مناسب خود را میطلبد که بستگی به سلیقه شخص و شرایط اجتماعی آن شهر یا کشور دارد. هر لباسی انتخاب میکنید، از خود سوال کنید آیا این پوشش درخور آن مکان است؟ آیا تمیز و مناسب است؟

اما در کل، مهم ترین مورد در آراستگی، پاکیزه بودن است. اول برای خودت پاکیزه باش، حتی در خانه ای که تو تنها ساکن آن هستی، پاکیزه باش.

پاک باش و بدرخش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *